Sotheby's til auktion Sjældent Patek Philippe ur engang ejet af egyptiske prins

Hjælp udviklingen af ​​webstedet med at dele artiklen med venner!

I sidste uge offentliggjorde det New York-baserede Sotheby's auktionshus, at det vil auktionere to Patek Philippe-ure (Ref. 1518 og Ref. 5531R) i sin "Auktion over vigtige ure." Begge ure er smukke, historisk betydningsfulde og dyre.

Ref. 1518: Et ur, der passer til en egyptisk prins

1518 -modellen er til salg for første gang for offentligheden. Det var engang ejet af den egyptiske prins Tewfik Tousson. De ekstraordinære ure vil blive solgt i december, lige i tide til feriesæsonen.

Patek Philippe Reference 1518 er faktisk sjælden, og der findes kun 14 eksempler. Den afdøde prins ur blev set i sin private samling fra 1951 til i år, da han bestod.

Ud over betydningen af urets ejerhistorie er det også specielt, fordi det var klodens første evige kalenderkronograf nogensinde i serieproduktion, der hævdede titlen i 1941. Det er ikke overraskende, at Ref. 1518 havde engang rekorden for at være det dyreste ur til at gå på markedet.

Oprindeligt blev der kun produceret 281 i denne stil. Heraf har 58 af de resterende løb pink-guldkasser. Kun 14 viser den matchende pink-guld urskive.

Uret tilføjer, at urets tilstand er som ny, hvis ikke uberørt. Stykket er aldrig blevet poleret, så det viser stadig de originale kendetegn. Den historiske kronograf kommer endda med et oprindelsescertifikat, dateret den 25. juli 1951.

Den anslåede salgspris på uret menes at falde et sted mellem $ 1,2 og $ 2,2 millioner USD. Den originale æske fra fabrikken og brugervejledningen ledsager også uret i salget.

Ref. 5531R repræsenterer NYC i stil

Et andet ur skaber også overskrifter, Ref. 5531R. Denne pink-guld verden og minut-repeater viser et smukt indstillet emaljebillede af Manhattans berømte skyline i dagtimerne. Det blev udgivet i 2022 som en del af "The Art of Watches Grand Exhibition", der fejrer design.

Da den først blev lanceret, skabte den overskrifter som planetens første minut-repeater nogensinde, der ringede til den lokale time, ikke hjemmets indstilling.

Patek Philippe samarbejdede med Anita Porchet om cloisonné -emaljen på urskiven. Handlen omfattede fem dagslysdesigner og fem, der viste byen, der aldrig sover i sin fulde tusmørkepragt.

Anslået pris for dette udsøgte slash artwork fra $ 1 til $ 2 millioner USD.

Begge stykker har en stram rejseplan forude. De vil blive vist offentligt i Hong Kong Convention and Exhibition Center fra 7. til 12. oktober. Derefter går det til NYC, hvor de vil sidde stramt indtil den kommende auktion.

Du vil bidrage til udviklingen af ​​hjemmesiden, at dele siden med dine venner