Paul Walkers tilpassede BMW M1 er på auktion

Indholdsfortegnelse

Hjælp udviklingen af ​​webstedet med at dele artiklen med venner!

En specialfremstillet BMW M1, der engang var ejet af skuespilleren Paul Walker, er på auktion. Den sportslige bil menes at være en af kun 10 BMW M1’er, der er modificeret af BMW -forhandleren AHG.

Efter at være blevet importeret til USA, blev BMW'en købt af en georgisk bilopsamler, før den blev solgt til en Texas motorentusiast i 2011. Den var derefter medejet af Hurtigt og rasende alumner Paul Walker og Roger Rodas ’AE Performance, inden de blev opkøbt af den nuværende ejer i 2014.

Denne klassiske superbil har et unikt karosserisæt med et specialfremstillet BMW tricolor-lakering, 16-tommer tredelte BBS-hjul, brugerdefineret udstødning og en ZF fem-trins manuel gearkasse. Indersiden af denne sporty coupe er udstyret med læderinteriør og har alle standardfaciliteter, herunder aircondition, el -sæder og det originale lydsystem med en Blaupunkt -kassette -afspiller.

Under emhætten er M1s 3.453cc M88 inline-six-motor, der er blevet finjusteret af AHG. Den opgraderede betyder, at coupéen nu skruer ud 350 hestekræfter, en velsmagende 75 hestekræfter mere end lagervarianten af M1 -motor.

Bilen viser en vis slitage, men med omkring 4.200 miles på instrumentbrættet er det stadig en temmelig sød tur.

Da auktionen slutter om ni dage, er det nuværende højeste bud $ 390.000, selvom det forventes at hente meget mere.

Du kan tjekke flere detaljer om BMW M1 AHG fra 1980 via Bring A Trailer og tjekke bilen i aktion i videoen herunder.

RELATERET: Porsche tager imod Tesla med den elektriske Taycan

Du vil bidrage til udviklingen af ​​hjemmesiden, at dele siden med dine venner