Diego Maradonas Porsche 911 Carrera fra 1992 er på vej til auktion

Indholdsfortegnelse

Hjælp udviklingen af ​​webstedet med at dele artiklen med venner!

Fodboldlegenden Diego Maradonas sjældne Porsche 911 Carrera fra 1992 er på markedet. Den uberørte bil blev købt af El Diego, da han flyttede til Spanien og begyndte at spille for Sevilla i 1992.

Dette er en af kun 1.200 Porsche 911 Type 964 Carrera 2 Cabriolet WLT'er (Work Looks Turbo), der blev bygget under en toårig produktion. Den bevarer den klassiske form på 911 og har en cabriolet soft top.

Under emhætten er en 3,6-liters Carrera 2-motor, der pumper 250 hk med en tophastighed på 124 mph. Porsche bevarer også sit originale sølvmalingjob og interiør i sort læder.

Maradona ville køre Porsche til og fra træning og blev berømt stoppet i bilen af politiet for at have kørt rødt lys og faret gennem byens gader ved 111 mph. Historierne denne bil kunne fortælle.

Desværre huskes Maradonas tid i Sevilla mere for sine fjollerier uden for feltet. Ved at leje villaen til Juan Antonio Ruiz Roman, Spaniens mest berømte tyrefægter, blev Maradona udnævnt til holdets anfører og sparkede tingene i gang med en sejr på 3-1 over det tyske kraftcenter Bayern München i en venskabssæson. Det var hernede derfra, hvor El Deigo scorede kun fem mål i 26 kampe og blev mere kendt for sin festlivsstil end fodboldevne.

Efter bare et år i Sevilla var Maradona på farten, og det samme var hans Porsche. Bilen blev solgt til en privat ejer på Mallorca, hvor den blev i 20 år, inden den passerede gennem flere franske samlergarager. Overraskende nok, for en bil, der er næsten tre årtier gammel, læser speedometeret kun 75.000 miles, hvor auktionshuset Bonhams beskriver 911 som i "praktisk talt original, men velbevaret stand."

"Vi er glade for at kunne præsentere denne typiske 90'er Porsche med sin meget farverige og unikke herkomst, som vil appellere til mange fodboldentusiastsamlere over hele verden," forklarede Paul Darvill, Bonhams europæiske auktionschef.

Et must for enhver vanvittig fodboldfan, 911 Carrera kommer med flere dokumenter og logbøger underskrevet af Maradona for at bevise dens ægthed som den store mands bil.

Gå til Bonhams for mere information om salget.

RELATERET: Rod Stewarts tilpassede Lamborghini Countach LP400 er på markedet

Du vil bidrage til udviklingen af ​​hjemmesiden, at dele siden med dine venner